برش آنلاین استارتاپی برای سبک زندگی همه تولید کنندگان ایران ===> (اگه میخوای رایگان تولید کننده شی !!! کلیک کنید) <====

تاریخچه لیزر

تاریخچه لیزر 

تاریخچه لیزر از بازه زمانی ۱۹۰۰ – ۲۰۱۹ 

تاریخچه لیزر ،دانشمند پلانک در سال ۱۹۰۰ میلادی مهمترین اثر خود را که در آن رابطه بین انرژی و تشعشعات را استنباط میکرد را منتشر نمود که خلاصه این نظریه این است که انرژی مینتواند در تک تک گسسته های ((کونتا))ساطع شده و یا جذب گردد از این رو این نظریه نقطه عطفی در علم فیزیک بوده و به کمک همه فیزیکدانان شتافته و علم اولیه لیزر از اینجا سرمنشا گرفته و دانشمندانی همچون البرت انیشتین در سال ۱۹۰۵ میلادی توانست با این نظریه مقاله ای در مورد اثرات فتوالکترونیک برای بشریت منتشر نماید که اصل تاریخچه لیزر را به صورت خلاصه این نظریه این است که نور انرژی خود را در حالت کوانتومی گسسته است که به این نوع از ذرات هم اکنون فوتون میگویند.

در سال ۱۹۱۷ میلادی ، آلبرت انیشتین فرایندی را به نام انتشار تحریک شده به دید همه گذاشت که در این تئوری مطرح نمود که علاوه بر انتشار نور میتوان الکترون ها را برای انتشار نور با طول موج خاصی تحریک نمود.

اما بعد از البرت انیشتین حدود ۴۰ سال طول کشید تا دانشمندان دیگر توانستند این نظریه را اثبات و تقویت نمایند تا به ابزار های توانمد امروزی توانستند برسانند.

 

در ذیل تک تک این سال ها و تاریخچه لیزر را به اختصار تا اثر کنونی آورده ایم:

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۵۱ میلادی توسط چارلز هارد تاونز:

چارلز هارد تاونز دانشجو دانشگاه کلمبیا در نییورک بود که به ایده ای به نام ماسر فکر میکرد. ماسر خود تقویت کننده امواج مایکروویو از طریق انتشار تابش تحریک شده بوده و در آن زمان ایده و خوب و مطرحی بود او در حالی که بر روی یک نیمکت یک پارک در واشینتن نشسته بود به این ایده مهم فکر میکرد.

 

 

تاریخچه لیزر در ۱۹۵۴ میلادی توسط نیکلای جی باسوف:

نیکلای جی باسوف در سال ۱۹۵۴ فارق التحصیل دانشگاه کلمبیا بود و اولین پروژه ای که داشت ساخت دستگاه ماسر آمونیاک بود  که از پیش بینی های البرت انیشتین بهره جسته بود که کار این انتشار تول امواج الکترو مغناطیسی با استفاده از انتشار تحریک نور بدست امد این دستگاه توانست در طول موج کمی بیشتر از ۱ سانتی متر تابش مستقیم داشتهو چیزی حدود ۱۰ نگاوات نیرو تولید نماید.

همچنین نیکولای جی باسوف و الكساندر م. پروخوروف در مسکو توانستند با تلاش فراوان دست به ساختدستگاه نوسان ساز زده و روشی خوب برای تولید جذب منفی لیزر به جامعه علمی جهان پیشنهاد کنند که به این روش پمپاژ گفته میشد.

 

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۵۶ میلادی توسط نیکلاس بلومبرگن:

در سال ۱۹۵۶ میلادی نیکلاس بلومبرگن توانست در دانشگاه هاروارد ماسسک حالت جامد مایکروویو را توسعه بخشد که اولین نوشته های او برای ثبت اختراع لیزر در اسناد رسمی امده است که او به عنوان اولین کسی که اولویت طلایی این صنعت را دارد به او اختصاص پیدا نمود.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۵۷ میلادی توسط گوردون گولد:

گوردون گولد در سال دانشجو فارق التحصیل دانشگاه کلمبیا ایده ای جدید را در نوشته های خود برای ساخت لیزر داد و تا هم اکنون توانسته در فروشگاه آب نبات ایده ها در برونکس تایید گردد این ایده اولین استفاده از کلمه ای مخفف به  لیزر محسوب میشود.اما گوردون گولدچند ماه بعد دانشگاه را ترک کرده و به شرکت تحقیقاتی خصوصی trg(گروه تحقیقات فنی)پیوست. 

و در سال ۱۹۵۹ گلد و شرکت تحقیقاتیش تقاظای ثبت اختراع لیزر را میکنند.

عکس حق اختراع:

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۵۸ میلادی توسط تاونز:

در سال ۱۹۵۸ میلادی تاونز و برادر محققش در یک مقاله مشترک که در نشریه Physical Review Letters نشان دادند که میتوان ماسر هایی را برای فعالیت در مناطق نوری مادون قرمز تهیه نمود و از این رو چگونگی استفاده از اصول ماسر در منطقه نور را مورد ارزیابی و استفاده قرار داد.

 

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۶۰ میلادی توسط تئودور  میمن :

سال ۱۹۶۰ میلادی تئودور  میمن فیزکدان آزمایشگاه تحقیقاتی در مالیبو کالیفرنیا اولین لیزر را با استفاده یاقوت مصنوعی به قطر ۱سانتی متر و ۲ سانتیمتر طول ساخت که میتوانست بازتابنده نور باشد میمن از چراغ های عکاسی جهت منبع و مخزن لیزر استفاده کرد.

همچنین هیوز یک کنفرانس مطبوعاتی را برای اعلام دستاورد میمن برگزار می کند.

در سال ۱۹۶۱میلادی لیزرها از طریق شرکتهایی مانند Trion Instrument Inc. ، Perkin-Elmer و Spectra-Physics در بازار تجاری ظاهر می شوند.

 

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۶۰ میلادی توسط رابرت دبلیو هالوارت :

در سال ۱۹۶۰ میلادی رابرت دبلیو هالوارت از ازمایشگاه های هیوز در دومین هم اندیشی بین المللی کوانتوم الکترونیک نظریه ای ارائه میکند که نشان میدهد که پالس میتواند قابل پیش بینی و کنترل بیشتری بوده و این نظریه پیشرفت ژرفایی در صنعت لیزر یاقوت ایجاد میکند رابرت دبلیو هالوارت پیش بینی کرد که اگر بازتاب لیزر از محدوده کوچک کنترل شده بگذرد و خط لیزر را کوچک کند قدرتی به مراتب بالا تولید خواهد نمود.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۶۱ میلادی اولین درمانت با لیزر توسط دکتر چارلز جی کمپبل  :

دکتر چارلز جی کمپبل از انسیتو چشم پزشکی کلمبیا توانست اولین درمان پزشکی چشم را بالیزر به نام خود ثبت نماید و از این رو صنعت لیزر وارد صنعت پزشکی شد.

این درمان در شهر منهتن برای از بین بردن تومور شبکیه از لیزر یاقوت نوری آمریکا استفاده شد.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۶۲ میلادی توسط هالوارت با فرد جی مك كلونگ  :

در سال ۱۹۶۲ میلادی هالوارت با فرد جی. مك كلونگ تئوری لیزر خود را اثبات نمودند لیزر با قدرت ۱۰۰با یاقوت معمولی را با استفاده از دیافراکم برقی از سلول کرر به وجود آموردند که تکنیکی بود از پالس غول پیکر که ان را سیوچ کیو نامگذاری کردند که اولین کاربرد های صنعتی آن در جوشکاری برای عقربه های ساعت بود.

تاریخچه لیزر درسال ۱۹۶۲ میلادی توسط آزمایشگاه GE ، IBM و MIT’s Lincoln   :

در همین سال نیز گروه آزمایشگاه GE ، IBM و MIT’s Lincoln توانستند به صورت گروهی لیزر گالیم آرسنید را به دنیا معرفی نمایند که یک وسیله نیمه هادی بود و انرژی الکتریکی را مستقیما به نور مادون قرمز تبدیل کرده ولی به دلیل گرم شدن شدید برای زدن پالس نیاز به خنک کننده قوی بود.

 

تاریخچه لیزر سال ۱۹۶۲ میلادی توسط نیک هولونیاک جونیور :

در سال ۱۹۶۲ میلادی توانستند به تکنولوژی لیزر آلمینیوم دست پیدا کنند که به اختصار YAG گفته میشد و همچنین مشاور آزمایشگاه شرکت جنرال الکتریک آقای نیک هولونیاک جونیور کار خود را در مورد دیود لیزری شروع نمود که نوری قرمز از نوع مرئی به حساب میامد که یک منبعی از نور که کارآمد و با حجمی کم از نور منسجم قابل دید و مشاهده بود که پدر و مبنای ال ای دی های امروزیست و در دیسک های نوری همچون دیوی دی ها و سی دی ها قابل استفاده است.

مجله بارون میزان فروش سالانه بازار تجاری لیزر را ۱ میلیون دلار تخمین می زند.

 

 

 

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۶۳: 

هربرت کرومر از دانشگاه کالیفرنیا ، سانتا باربارا ، و تیم رودولف کازارینوف و ژورس آلفروف از موسسه فنی و فنی AF Ioffe در سن پترزبورگ ، روسیه ، به طور مستقل ایده هایی را برای ساختن لیزرهای نیمه هادی از دستگاه های ساختاری ارائه می دهند. که این کار منجر به كرومر و آلفروف می شود كه در سال ۲۰۰۰ جایزه نوبل فیزیك را بدست آورد.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۶۴: 

پس از دو سال کار بر روی لیزرهای HeNe و xenon ، ویلیام بی بریجز آزمایشگاه های تحقیقاتی هیوز ، لیزر پالس آرگون یونی را کشف کرد ، که اگرچه حجیم و ناکارآمد است ، می تواند در چندین موج موج مرئی و اشعه ماوراء بنفش تولید کند.

 به خاطر کارهای اصلی در زمینه الکترونیک کوانتومی ، که منجر به ساخت اسیلاتورها و تقویت کننده ها بر اساس اصل ماسر لیزر شده است ، جایزه نوبل فیزیک را به تاونز ،باسوف و پروخورف اعطا کرد.

لیزر دی اکسید کربن توسط Kumar Patel در آزمایشگاههای بل اختراع شده است. امروزه قدرتمندترین لیزر که به طور مداوم کار می کند ، در سراسر جهان به عنوان ابزاری جهت برش در جراحی و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

 لیزر YAG با نئودیمیوم توسط جوزف گویسیک و ریچارد جی اسمیت در آزمایشگاه های بل اختراع شده است. بعداً لیزر برای کاربردهای آرایشی نیز شتافت  مانند لیزر کردن بافت پوست برای احیای مجدد بافت پوست.

 

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۶۵: 

Jerome VV Kasper و George C. Pimentel اولین لیزر شیمیایی که یک ابزار کلرید هیدروژن ۳٫۷ میکرومتر است را در دانشگاه کالیفرنیا تاسیس نمود.

تاریخچه لیزردر سال ۱۹۶۶:

 آزمایشگاه های تحقیقاتی Mary L. Spaeth of Hughes لیزر رنگ قابل تنظیم را توسط یک لیزر یاقوت پمپ کردند.

 چارلز كائو كائو كه با جورج هوكام در آزمایشگاههای استاندارد ارتباطات از راه دور در هارلو  انگلستان كار می كنند  كشفی مهم میکنند كه منجر به دستیابی به موفقیت در فیبر نوری می شود . وی نحوه انتقال نور در مسافت های طولانی را از طریق فیبرهای شیشه نوری محاسبه می کند ، تصمیم می گیرد که با داشتن فیبر خالص شیشه می توان سیگنال های نوری را از فاصله ۱۰۰ کیلومتری انتقال داد ، در حالی که تنها ۲۰ متر برای الیاف موجود در دهه ۱۹۶۰ وجود داشت چارلز كائو كائو بخاطر كار خود جایزه نوبل فیزیك ۲۰۰۹ را دریافت می كند.

 فیزیکدان فرانسوی آلفرد کسلر به دلیل روش تحریک اتمها به حالتهای انرژی بالاتر ، که او بین سالهای ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۱ ایجاد کرد ، جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرد. این تکنیک ، که به عنوان پمپاژ نوری معروف است ، گامی مهم در جهت ایجاد ماسر و لیزر بود.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۶۷: 

برنارد صفر و بیل مک فارلند لیزر رنگ قابل تنظیم را در Korad Corp. در سانتا مونیکا ، کالیفرنیا اختراع کردند.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۶۸: 

در کالیفرنیا ، میمن و دیگر پیشگامان لیزر گروه وکالت لیزر را در انجمن صنعت لیزر تاسیسن نمودند که در سال ۱۹۷۲ به موسسه لیزر آمریکا تبدیل می شود.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۷۰: 

گولد هنگامی که TRG به فروش می رسد ، حق ثبت اختراع خود را با ۱ دلار به علاوه ۱۰ درصد از سودهای آینده بازپرداخت می کند.

 گروه Alferov در موسسه فنی فنی Ioffe و Mort Panish و Izuo Hayashi در آزمایشگاه های بل اولین لیزرهای نیمه هادی دمای اتاق را با موج مداوم تولید می کنند و راه را برای تجاری سازی ارتباطات فیبر نوری  با دنیای تجارت فراهم می کنند.

Arthur Ashkin از Bell Labs اختراع نوری را انجام داد ، فرایندی که اتمها توسط نور لیزر گرفتار می شوند. کارهای او پیشگام در زمینه ترفند نوری و به دام انداختن لیزر است و به پیشرفتهای چشمگیری در فیزیک و زیست شناسی منجر شد.

تاریخچه لیزرسال ۱۹۷۱: 

Izuo Hayashi و Morton B. Panish of Bell Labs اولین لیزر نیمه هادی را طراحی می کنند که بطور مداوم در دمای اتاق عمل می کند.

تاریخچه لیزردر سال ۱۹۷۲:

 چارلز اچ. هنری لیزر چاه کوانتومی را اختراع می کند ، که برای رسیدن به آستانه لیزینگ نسبت به لیزرهای دیود معمولی ، جریان کمتری نیاز دارد و بسیار کارآمد تر است. هولونیاک و دانشجویان دانشگاه ایلینویز در دانشگاه Urbana-Champaign برای اولین بار لیزر چاه کوانتومی را در سال ۱۹۷۷ نشان می دهند.

 از پرتو لیزر در آزمایشگاه های بل استفاده می شود تا الگوهای مدار الکترونیکی روی سرامیک شکل بگیرد.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۷۴: 

یک بسته آدامس  اولین محصول است که توسط یک اسکنر بارکد خوان در یک فروشگاه مواد غذایی خوانده می شود.

تاریخچه لیزردر سال ۱۹۷۵: 

مهندسان شرکت لیزر دیود آزمایشگاه  اولین لیزر نیمه هادی تجاری مداوم موج را توسعه می دهند که در دمای اتاق کار می کند. عملکرد موج پیوسته امکان انتقال مکالمات تلفنی را فراهم می کند.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۷۶: 

یک لیزر نیمه هادی برای اولین بار در آزمایشگاه های بل نشان داده می شود ، که به طور مداوم در دمای اتاق کار می کند ، در طول موج فراتر از ۱ میکرومتر. این پیشرو منابع سیستم های امواج با طول موج بلند است.

جان ام جی مدی و گروهش در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا اولین لیزر الکترون آزاد (FEL) را ساختند که به جای یک محیط افزایش اف بی ال ها از پرتو الکترونهایی استفاده می کنند که به سرعت نزدیک به نور شتاب می یابند سپس از طریق یک میدان مغناطیسی عرضی دوره ای عبور می کنند تا تابش منسجم ایجاد کنند. از آنجا که محیط لیزینگ فقط از الکترونهای موجود در خلاء تشکیل شده است ، اف ای ال ها  دارای خسارت مواد یا مشکلات عدسی حرارتی نیستند که لیزرهای معمولی را گرفتار می کنند و می توانند به قدرتهای اوج بسیار بالایی دست یابند.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۷۷: 

نخستین نصب تجاری سیستم ارتباطات موج نوری فیبر نوری Bell Labs در خیابان های شیکاگو به پایان رسید.

 برای پمپاژ نوری اختراع گولد صادر می شود ، سپس در حدود ۸۰٪ لیزرها استفاده می شوند.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۷۸:

LaserDisc با زمان اندکی در بازار فیلم خانگی وارد بازار شد. به شدت مورد استقبال قرار گرفت ، در حالی که پلیر های فیلم سی دی بعدی از دیودهای لیزر IR استفاده می کنند.

 به دنبال عدم موفقیت در فناوری ویدئویی ، فیلیپس پروژه دیسک جمع و جور (CD) را اعلام کرد.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۷۹:

گولد حق ثبت اختراع را با طیف گسترده ای از برنامه های لیزر دریافت می کند.

تاریخچه لیزردر سال ۱۹۸۱:

 شوولو و بلومبرگ به دلیل مشارکت آنها در پیشرفت طیف سنجی لیزر ، جایزه نوبل فیزیک را دریافت می کنند.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۸۲: 

پیتر اف. مالتون از آزمایشگاه لینکلن MIT لیزر یاقوت کبود را تولید می کند ، که برای تولید پالس های کوتاه در دامنه های پیکسوس ثانیه و فموتوس ثانیه استفاده می شود. یاقوت کبود جایگزین لیزر رنگ برای کاربردهای لیزر قابل تنظیم و فوق سریع می شود.

تاریخچه لیزردر سال ۱۹۸۵:

 استیون چو  و همكارانش از نور لیزر برای كند كردن و دستكاری اتمها استفاده می كنند. روش خنک کننده لیزری آنها ، “ملاس نوری” نیز نامیده می شود ، برای بررسی رفتار اتمها و ارائه بینشی در مورد مکانیک کوانتومی. چو ، کلود ن. کوهن تانودجی و ویلیام دی فیلیپس در سال ۱۹۹۷ برنده یک جایزه نوبل برای این کار شدند.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۸۷: 

دیوید پین در دانشگاه ساوتهمپتون در انگلستان و تیم وی تقویت کننده های فیبر با دوز اربیم را معرفی کردند. این آمپلی فایرهای نوری جدید بدون نیاز به تبدیل آنها به سیگنالهای الکتریکی و سپس بازگشت به نور ، باعث افزایش سیگنالهای نوری می شوند و هزینه سیستمهای فیبر نوری از راه دور را کاهش می دهند.

تاریخچه لیزر در سال ۱۹۹۴:

 اولین لیزر نیمه هادی که می تواند به طور همزمان نور را در چندین موج موج به طور گسترده ای از هم جدا کند  لیزر آبشار کوانتومی (QC) نام دارد که در آزمایشگاه های Bell توسط Hutchinson اختراع شد. و آلفرد ی. چو. این لیزر را از این نظر منحصر به فرد دانست که کل ساختار آن در یک زمان با استفاده از روش رشد کریستال موسوم به پرتوی مولکولی لایه ای از اتم ها را تولید می کند. به سادگی تغییر ضخامت لایه های نیمه هادی می تواند طول موج لیزر را تغییر دهد. لیزر QC با عملکرد دمای اتاق و محدوده توان و تنظیم آن ، برای سنجش از راه دور گازهای موجود در جو ایده آل است.

تاریخچه لیزردر سال ۱۹۹۷:

 Shuji Nakamura و استیون و جیمز اس در دانشگاه کالیفرنیا ، سانتا باربارا از توسعه لیزر گالیم نیترید (GaN) خبر داد که در عمل پالس از خود ساطع می کند.

تاریخچه لیزر در سال ۲۰۰۳:

 تیمی از محققان – از مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا در هانتسویل ، علا ، از مرکز تحقیقات پرواز Dryden ناسا در پایگاه نیروی هوایی ادواردز در کالیفرنیا ، و از دانشگاه آلباما در هانتسویل – اولین پرواز با لیزر را با موفقیت پرواز کردند. این هواپیما که قاب آن از چوب بالسا ساخته شده بود دارای یک بال  ۱٫۵ متر و وزن آن تنها ۳۱۱ گرم بود. قدرت آن توسط یک لیزر مبتنی بر زمین نامرئی تامین میشد.که هواپیما را در پرواز ردیابی می کند و پرتوی انرژی آن را در سلولهای فتوولتائیک مخصوص طراحی شده که برای انتقال نیرو به هواپیما طراحی شده اند هدایت می کرد.

تاریخچه لیزردر سال ۲۰۰۴:

تعویض الکترونیکی در یک لیزر رامان برای اولین بار توسط اوزدال بویاز و بهرام جلالی از دانشگاه کالیفرنیا ، لس آنجلس نشان داده شده است. اولین لیزر سیلیکون رامان در دمای اتاق با قدرت خروجی اوج ۲٫۵ وات کار می کند. در مقایسه با لیزرهای سنتی رامان ، لیزر خالص سیلیکون رامان می تواند مستقیماً برای انتقال داده ها تعدیل شود.

تاریخچه لیزردر سال ۲۰۰۶: 

جان باورز و همكارانش در دانشگاه كالیفرنیا ، سانتا باربارا ، و ماریو پانكسیا ، مدیر آزمایشگاه فناوری فوتونیكس اینتل در سانتا كلارا ، كالیفرنیا ، اعلام كردند كه آنها اولین لیزر سیلیكون هیبریدی برقی را با استفاده از استاندارد تولید نموده اند. همچنین  گفتند این دستیابی به موفقیت می تواند به لوله های داده نوری کم هزینه و سطح ترابیت در رایانه های آینده منجر شود.

تاریخچه لیزر در سال ۲۰۰۷:

 Bowers و دانشجوی دکترای وی برایان کوچ اعلام کردند که آنها اولین لیزر سیلیکون قفل شده را ساخته اند و روشی جدید برای ادغام عملکردهای نوری و الکترونیکی بر روی یک تراشه ای واحد را ایجاد و انواع جدیدی از مدارهای مجتمع ارائه می کنند.

تاریخچه لیزر در سال ۲۰۰۹: 

در دانشگاه روچستر در نیویورک ، محقق Chunlei Guo روند جدیدی را نشان می دهد که از پالس های لیزر femtosecond استفاده می کند تا لامپ های رشته ای منظم کاملاً کافی باشد. پالس لیزر ، که بر روی لامپ قرار گرفته شده است.  سطح فلز را مجبور به تشکیل نانوساختارهایی می کند که باعث می شود تنگستن در تابش نور بسیار مؤثر باشد. Guo گفت ، این فرایند می تواند باعث شود تا یک لامپ ۱۰۰ وات انرژی کمتری نسبت به یک لامپ ۶۰ واتی داشته باشد.

بزرگترین و بالاترین انرژی لیزر در جهان ، مرکز ملی احتراق (NIF) در آزمایشگاه ملی لارنس لیورموور درکالیفرنیا ، اختصاص یافته است. در عرض چند هفته ، سیستم شروع به شلیک ۱۹۲ پرتو لیزر خود بر روی اهداف می کند.

ناسا  مدار شناسایی ماه قمری (LRO) را راه اندازی می کند. Lunar Orbiter Laser Altimeter در LRO از لیزر برای جمع آوری داده های مربوط به نقاط زیاد و پایین در ماه استفاده می کند. ناسا از این اطلاعات برای ایجاد نقشه های سه بعدی استفاده می کند که می تواند به تعیین مکانهای یخی قمری و مکانهای فرود ایمن برای فضاپیماهای آینده کمک کند.

 با اعلام اینتل از فناوری فیبر نوری Light Peak خود در انجمن توسعه دهنده اینتل ، لیزرها برای ورود به رایانه های شخصی آماده می شوند. Light Peak حاوی لیزرهایی با سطح عمق حفره (VCSELs) است و می تواند ۱۰ میلیارد بیت داده در هر ثانیه ارسال و دریافت کند ، به این معنی که می تواند کل کتابخانه کنگره را در ۱۷ دقیقه منتقل کند. پیش بینی می شود این محصول در سال ۲۰۱۰ به تولید کنندگان ارسال شود.

تحلیلگران صنعت پیش بینی می کنند که بازار لیزر در سطح جهان برای سال ۲۰۱۰ حدود ۱۱٪ رشد خواهد کرد ، در حالی که کل درآمد آن به ۵٫۹ میلیارد دلار خواهد رسید.

تاریخچه لیزر در سال ۲۰۱۰:

همانطور که گزارش شده است ، دانشمندان دانشگاه Konstanz یک پالس تک چرخه ای  با طول موج ۱٫۵ میکرومتر از یک لیزر فیبری دوب تولید کردند. آنها گفتند ، چنین پالس های لیزری کوتاه می توانند از معیارشناسی فرکانس ، تصویربرداری نوری فوق سریع و سایر کاربردها سود استفاده نمایند.

 اداره امنیت ملی هسته ای اعلام كرد كه NIF با موفقیت سطح لیزر انرژی – بیش از ۱ MJ – را با موفقیت در چند میلیاردم ثانیه به هدف منتقل كرده و شرایط درایو هدف مورد نیاز برای دستیابی به احتراق فیوژن را نشان داده است. قدرت تابش نور لیزر در حدود ۵۰۰ × است که توسط ایالات متحده در هر زمان معین استفاده می شود.

 محققان دانشگاه شمال غربی به سرپرستی استاد منیژه رازقی از پیشرفت در کارآیی لیزر آبشار کوانتومی خبر دادند و در مقایسه با بهترین های قبلی که کمتر از ۴۰ درصد بود ۵۳ درصد برخورد کردند. رازقی گفت ، این رقم کارآیی به معنای این است که این دستگاه از گرما بیشتر نور تولید می کند.

Schmidt و تیم آنها در دانشگاه اینسبروک اتریش با  تنظیم قدرت مقاومت جفت میدان اتمی ، لیزر تک اتمی را  بدون آستانه تولید کردند.

فیزیکدانان آزمایشگاه ملی لارنس از پالس های لیزر اولتراست استفاده می کنند تا خصوصیات اساسی مواد را بررسی کنند. محققان با استفاده از پالس های لیزر ، امواج شوک را در یک سلول مورب الماس ایجاد کردند که فشار را در آرگون و سایر گازها تا ۲۸۰،۰۰۰ اتمسفر فشار می آورد.

تاریخچه لیزردر سال ۲۰۱۱: 

به سرپرستی هانس زوگ برای اولین بار لیزر انتشار سطح حفره خارجی عمودی (VECSEL) تولید کردند که در اواسط حدود ۵ میکرومتر عمل می کرد. . این محدوده طول موج برای کاربردهای طیف سنجی مفید است. پتانسیل آنها باعث تحریک اعضای تیم تحقیقاتی شد تا شرکتی به نام Phocone برای تجاری سازی این فناوری پیدا کنند.

محققان دانشگاه هاروارد ، مالت گاتر و سوک هیون یون لیزر زنده ای را نشان دادند و از پیشرفت آن در اینده گفتند آنها سلول های مهندسی ژنتیکی برای تولید یک ماده جدید پروتئین فلورسنت سبز (GFP) ، ماده ای که باعث می شود چتر دریایی را تحت تابش نور قرار دهد. آنها سپس یک سلول به قطر ۱۵ تا ۲۰ میکرومتر در یک تشدید کننده نوری قرار دادند و سلول را با پالس های نور آبی پمپ کردند.که بابی جدید در صنعت پزشکی به شمار میاِد.

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا  ریورساید به رهبری استاد جیانلین لیو لیزر موجبر موج نانو اکسید روی تولید کردند. یافته های آنها در شماره ژوئیه فناوری نانوتکنولوژی طبیعت ظاهر شد . با ابداع راهی برای ایجاد مواد  نوع ، این تیم توانست یک دیود اتصالی pn را تشکیل دهد. با استفاده از باتری ، این دیود باعث می شود نانوسیم ها از انتهای آن جدا شوند. لیزرهای نانوسیم می توانند با قدرت بیشتر و طول موج کوتاهتر از سایر لیزرهای دیود نیمه هادی ماوراء بنفش ، هزینه کمتر و کمتر داشته باشند.

تاریخچه لیزر در سال ۲۰۱۲: 

تیمی از دانشگاه ییل لیزر تصادفی ایجاد کردند. در حالی که به عنوان یک لیزر سنتی روشن است ، این منابع از مواد بی نظمی ساخته می شوند و با انسجام مکانی کم انتشار تولید می کنند. محققان براندون ردینگ ، مایکل چوما و هوی کائو در مقاله ای در ماه آوریل  گفتند ، از آنجا که این ویژگی نویز یا نکته را از بین نمی برد ، یک لیزر تصادفی می تواند از میکروسکوپ کامل و پیش بینی نور دیجیتال بهره مند شود.

در ماه ژوئیه ، رکورد جدیدی تعیین شد: قدرت اوج بیش از ۵۰۰ تریلیون وات. تحویل داده شده توسط پرتوهای لیزر UV 192 در تسهیلات احتراق ملی آزمایشگاه ملی لارنس لیورور ، ۱٫۸۵ MJ انرژی هدف قرار گرفت که قطر آن فقط ۲ میلی متر بود. سطح انرژی مطالعه حالتهای ماده مانند موارد موجود در مراکز سیارات و ستارگان را امکان پذیر کرده و امکان بررسی همجوشی هیدروژنی را به عنوان منبع قدرت بالقوه فراهم ساخته است. انفجار مختصر انرژی را در داخل دستگاه هسته ای مدرن کپی کرده و راهی برای تأیید شبیه سازی ها بدون آزمایش واقعی فراهم می کند. سطح انرژی ۸۵ درصد بالاتر از سطح دست یافته در مارس ۲۰۰۹ بود.

در ماه آگوست ، لیزر سنگی را روی مریخ زد. این مریخ نورد NASA Curiosity بود که به سر کار آمد. در ماه سپتامبر ، مریخ نورد مأموریت دو ساله را شروع کرد. ابزار دقیق Curiosity از کریستال Nd: KGW برای تولید نور در ۱٫۰۶۷ میکرومتر استفاده کرد. سپس نور از طریق تلسکوپ حرکت می کرد و در یک نقطه از فاصله ۱ تا ۷ متری متمرکز می شد. پالس های تکرار شده از نور ، توده ای از سنگ ایجاد کرده و امکان استفاده از طیف سنجی شکست ناشی از لیزر و تعیین ترکیب سنگ را فراهم می آورد.

تاریخچه لیزر در سال ۲۰۱۳: 

در حالی که لیزرهای تصادفی مزایایی را ارائه می دهند ، اما اشکالاتی نیز دارند. به عنوان مثال ، آنها یک الگوی انتشار فضایی نامنظم و آشوب آور دارند. تیمی به سرپرستی استاد استیفن روتر از دانشگاه صنعتی وین با یک طرح کنترل حاضر شدند. محققان خاطرنشان كردند كه چگونگی مواد دانه ای در لیزر مشخص شده جهت انتشار را تعیین می كند زیرا نور در بین ذرات  تقویت می شود. محققان گزارش دادند که پمپ کردن مواد به شکلی غیر یکنواخت که با این طرح مطابقت داشته باشد ، می تواند جهت تعیین جهت انتشار  استفاده از لیزر تصادفی مفید باشد.

پالس های لیزری که به سمت کابل های فیبر نوری حرکت می کنند ، اطلاعات جهان را در اختیار دارند – همه چیز از معاملات مالی گرفته تا فیلم های مختلف. در مقاله ای در ماه دسامبر در ارتباطات Nature ، محققان کامیل برس و لوک تونازا نشان دادند که چگونه می توان به اندازه ۱۰ پالس بیشتر در یک فیبر قرار داد. دانشمندان با تعدیل لیزر ، پالس هایی با فرکانس هایی با شدت مساوی تولید کردند و این پالس ها را به صورت مستطیل شکل ساخته و با فضای کم و یا بدون فضای تلف شده می توانست در کنار هم قرار بگیرد.

تیمی از جمله بندیکت مایر و دیگران از دانشگاه فنی مونیخ ، نانوسیم های لیزر با دمای اتاق را که در نزدیکی منتشر می شود ، نشان دادند. محققان در ماه دسامبر در ارتباطات طبیعت ساختند و در ساختار پیكان هسته ای ساخته شدند. آنها خاطرنشان كردند كه اين نانوسيم ها مي توانند به طور مستقيم روي تراشه هاي سيليكون رشد كنند ، علاوه بر اين نياز به پمپاژ ديدي نيز دارد  زيرا برای برنامه ها به دستگاه هاي تزريق شده نياز دارند.

تاریخچه لیزر سال ۲۰۱۴:

  فیزیکدانان یوری رضانوکوف و الکساندر اشمیت در مقاله اکتبر اپتیکال گزارش دادند که راکت ها می توانند از لیزرها تقویت کنند. فرسایش لیزر برای مدت زمان طولانی برای پیشران موشک پاستفاده کنند. در این روش ، یک لیزر به سطح برخورد می کند و یک پلاسما ایجاد می کند که هنگام خروج ، رانش ایجاد می کند. ادغام لیزر با سیستم فرمان بنزین به طوری که ستون در نزدیکی دیواره های داخلی نازل های یک فضاپیما جریان پیدا کند ، سرعت خارج شدن ستون را افزایش می دهد ، در نتیجه رانش را افزایش می دهد و باعث عملی تر شدن این روش می شود.

در ماه نوامبر ، این یک جهش بزرگ برای داده ها بود. آژانس فضایی اروپا و سازمانهای همکار اروپا از لیزرها برای ایجاد انتقال گیگابیت بین ماهواره در مدار زمین کم زمین و یکی در مدار ژئوسینکرون – مسافتی در حدود ۴۵۰۰۰ کیلومتر استفاده کردند. آنها گفتند که این طرح در آینده می تواند به ۷٫۲ گیگابایت بر ثانیه برسد. از آنجا که پیوند سریعتر از آنچه قبلاً در دسترس بود ، داده ها می توانند در یک ماهواره سریعتر بین ماهواره ها و در نهایت به زمین برسند. سیستم موجود در گذشته فقط می توانست در زمان برد ماهواره به ایستگاه های تعیین شده زمین منتقل شود. پیوند با ماهواره های ژئوسینکرون این شکاف ها را از بین برد.

در تاریخ ۲۷ ژانویه سال ۲۰۱۴ ، دکتر چارلز هارد تاونز ، که کارش در مورد انتشار تحریک شده منجر به ایجاد لیزرها شد و صنعت فوتونیک را فعال کرد ، در ۹۹ سالگی درگذشت.

 

تاریخچه لیزر سال ۲۰۱۵: 

در ماه مه ، تیمی به سرپرستی فیزیکدان دانشگاه تگزاس A&M ، برت هوکر ، تصادفی دیگر به جعبه ابزار فوق العاده سبک اضافه کرد. محققان در گزارشی در CLEO 2015 ، از یک لیزر تصادفی رامان خبر دادند که قادر به تولید تصویری بدون عارضه گسترده و با مدت زمان بارق در حدود یک نانوس ثانیه است. نبض لیزر تصادفی رامان ، آزمایشات نشان داد ، چند نانو ثانیه به طول انجامید و عرض طیفی در حدود ۰٫۱ نانومتر دارد. محققان با استفاده از این پالس ها ، یک تصویر میکروسکوپی بدون قاب و بدون شکل کامل را تولید کردند که نشان دهنده تشکیل حباب کاویتاسیون از ملانوزوم ها ، اندامک های موجود در سلول های حیوانی است که محل سنتز ، ذخیره سازی و انتقال ملانین رنگدانه جذب کننده نور است. 

محققان آندرس کریستنسن و دیگران از دانشگاه فنی دانمارک در مقاله ای در زمینه فناوری گزارش دادند که چاپ لیزر بسیار کوچک است که توسط چشم غیر مسلح دیده می شود برای رمزگذاری داده ها میشود از ان استفاده  کرد.آنها از پرتوهای لیزر برای تغییر شکل ستونهای با قطر ۱۰۰ نانومتر استفاده می کردند و باعث می شوند ستون ها هنگام روشن شدن ، رنگ ایجاد کنند. دانشمندان از این امر برای ایجاد تولید مثل “مونا لیزا” به عرض ۵۰ میکرومتر از ۱۰،۰۰۰ نمونه کوچکتر از نسخه اصلی استفاده کردند. محققان گفتند كه استفاده های بالقوه شامل ایجاد باركد ها و سایر اطلاعات است.

تاریخچه لیزر در سال ۲۰۱۶:

در سمپوزیوم لیتوگرافی پیشرفته SPIE در سن ژوزه ، کالیفرنیا ، در ماه فوریه ، سازنده ابزار لیتوگرافی نیمه هادی ASML اعلام کرد که فناوری لیتوگرافی EUV (ماوراء بنفش شدید) بالاخره آماده شده است. ASML پس از سالها پیشرفتی که پیشرفت در آن متوقف شده است زیرا منبع نور به اندازه کافی روشن نیست ، ASML وزن خود را به سمت رویکرد پلاسما تولید شده توسط لیزر انداخت. با این روش ، یک لیزر مادون قرمز CO2 یک نبض متمرکز را در قطره میکروسکوپی قلع مذاب آتش می گیرد. پس از فیلتر پشت سر هم انتشار دارد نتیجه یک پالس نور ۱۳٫۵ نانومتر یا EUV بود. این فناوری و طول موج حاصل از آن ، بسیار کوتاه تر از لیزرهای ماوراء بنفش UV با عمق ۱۹۳ نیوتن متر استفاده شده در تولید نیمه هادی برای ادامه پیشرفت ها در ساخت نیمه هادی ها مهم هستند.

محققان دانشگاه کاردیف ، کالج دانشگاه لندن و دانشگاه شفیلد در شماره مارس Nature Photonics اعلام کردند که آنها لیزرهای کوانتومی روی سیلیکون رشد می کنند. لیزرها به صورت الکتریکی پمپ شده ، در ۱۳۰۰ نیوتن متر ساطع می شوند و نشان داده شده است که در دمای حداکثر ۱۲۰ درجه سانتیگراد تا ۱۰۰۰۰۰ ساعت کار می کنند. به گفته این تیم ، هدف در نهایت ادغام فوتونیک با الکترونیک سیلیکون بود.

تاریخچه لیزر در سال ۲۰۱۷: 

آزمایشگاه پیشرانش جت NASA در پاسادنا ، کالیفرنیا ، در یک نسخه ماه فوریه ، اظهار داشت که لیزرها می توانند لحظاتی “باند پهن” به ارتباطات فضایی بدهند. از زمان طلوع عصر ارتباط رادیویی روشی استاندارد برای برقراری ارتباط بوده است. در بهترین حالت ، به اتصالی ترجمه می شود که چند مگابیت در ثانیه را اجرا می کند. به عنوان مثال ، یک فضاپیما در مدار مریخ با سرعت انتقال رادیوی ۶ مگابیت در ثانیه سرعت دارد. لیزر می تواند سرعت را به ۲۵۰ مگابیت بر ثانیه برساند. با این حال ، لیزرها در معرض تداخل از ابرها هستند به دقت بیشتری نشان می دهند و برای پشتیبانی از آنها به یک زیرساخت زمینی احتیاج دارند. ماموریت هایی که قرار است در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۳ راه اندازی شوند ، این فناوری را آزمایش می کنند و به تعیین اینکه لیزرها آینده ای در ارتباطات فضایی دارند ، کمک می کند.

تاریخچه لیزر در سال ۲۰۱۸: 

در ماه ژوئیه ، سیستم لیزر National Ingnition Facility Laboratory National Lawrence Livermore رکورد جدیدی را تعیین کرد: ۲٫۱۵ MJ. این میزان بیش از ۱۰ درصد بیشتر از رکورد قبلی در مارس ۲۰۱۲ بود.

در مقاله اوت Optica ، محققان NIST (انستیتوی ملی استاندارد و فناوری) نشان دادند كه با استفاده از لیزر تجاری می توان تصاویر سه بعدی از اشیاء را در هنگام ذوب شدن در آتش فراهم كرد. تیم NIST سطوح سه بعدی را روی تکه های شکلات و یک اسباب بازی پلاستیکی با دقت ۳۰ میکرومتر از دو متر اندازه گیری کرد. پتانسیل اندازه گیری دقیق و ایمن سازه های سوزان در هنگام فروپاشی می تواند برای درک روند تخریب و در بازسازی بعدی آنچه اتفاق افتاده مفید باشد.

لیزرهای تصادفی به دلیل تکنیک دستکاری نانو که در مقاله ای در ماه سپتامبر منتشر شده در مجله Nature Nature (ارتباطات Nature) ارائه می شود ، ممکن است در آینده کمتر تصادفی باشند. تیمی از دانشگاه فناوری تامپر فنلاند ، Case Western Reserve در اوهایو و دیگران نشان دادند که خروجی حاصل از لیزر تصادفی بر اساس یک ماده کریستال مایع می تواند با یک سیگنال الکتریکی هدایت شود. محققان خاطرنشان كردند كه این قابلیت كنترل ، لیزرهای تصادفی را به برنامه های عملی نزدیك كرده است.

تاریخچه لیزر در سال ۲۰۱۹: 

محققان MIT روشی را برای استفاده از لیزرها برای تحویل زمزمه ها به شنوندگان بیان کردند. دانشمندان برای تحریک مولکول های آب در نزدیکی میکروفون از یک لیزر تالیوم به طول موج ۱٫۹ میکرومتر استفاده کردند که یک سیگنال شنیدنی را انتقال می داد. این سیگنال به اندازه صدای مکالمه عادی بلند می شد. این روش می تواند امکان ارسال پیام های پنهانی را با کاربردهای بالقوه در ارتش و تبلیغات فراهم کند.

در سال ۱۹۱۷ ، انیشتین فرآیندی را ارائه داد که لیزرها را امکان پذیر می کند ، به نام انتشار تحریک شده. وی این تئوری را مطرح كرد كه ، علاوه بر جذب و انتشار  از نور ، می توان الكترونها را برای انتشار نور طول موج خاصی تحریک كرد. اما تقریباً ۴۰ سال طول خواهد کشید تا دانشمندان بتوانند این انتشارات را تقویت کنند ، نظریه ی اینشتین را اثبات کند و لیزرها را در مسیر تبدیل شدن به ابزارهای قدرتمند و همه گیر امروزی خود قرار دهد.سفر ادامه داردطی یک دهه گذشته ، لیزرها از نظر اندازه بزرگتر و کوچکتر شده اند ، همچنین قدرتمندتر و ارزان تر هستند. این فناوری در تعداد طول موج ها و در محدوده مواد مورد استفاده گسترش یافته است. لیزرها به زندگی خود در برنامه های روزمره و برنامه های دنیای دیگر عمل کرده اند. طبق تحقیقات دسامبر ۲۰۱۸ توسط MarketsandMarkets ، بازار لیزر بیش از ۱۲٫۹ میلیارد دلار است.لیزر برای بسیاری از برنامه ها و صنایع ضروری شده است و تاثیر نور را فوق العاده می کند. 
لیتوگرافی با استفاده از لیزر امروزه نقش اساسی در ساخت نیمه هادی ها دارد ، به عنوان مثال – براساس اطلاعات شرکت تحقیق و تحلیل Gartner ، درآمد حاصل از آن در سال ۴۷۷ میلیارد دلار بوده است. سیستم های مبتنی بر لیزر اطلاعات مورد نیاز برای ناوبری ایمن در وسایل نقلیه خودمختار را تأمین می کنند. بازار امروز برای چنین وسایل نقلیه اندک است ، اما پیش بینی های انجام شده نشان میدهد تا سال ۲۰۲۶ می تواند ۵۵۰ میلیارد دلار باشد. بازار لیزر پزشکی – که شامل سیستم های لیزر حالت جامد و گازی ، سیستم های لیزر رنگی و لیزر دیود است. طبق گفته های AMR ، سیستم ها – تا سال ۲۰۲۳ می توانند بین ۱۲ تا ۱۳ میلیارد دلار جمع شوند. برنامه های کاربردی پزشکی رایج شامل درمان های قلبی عروقی ، پوستی و چشمی است.
4
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

توسط
تومان
60% تخفیف کل محصولات سایت
یک محصول رایگان
انشاالله دفعه بعدی
تقریبا نزدیک بودا!
50% تخفیف کل محصولات سایت
پوچ!!
شانس خود را برای تخفیف باور نکردنی امتحان کنید!
کافیست گردونه شانس را بچرخانید تا با تخفیف باور نکردنی فایل های پولی را دانلود کنید!!! 
  • هر ایمیل یکبار قابل استفاده است.(کد تخفیف تا 60درصد به ایمیل شما ارسال خواهد شد)
  • می توانید به تعداد 5 بار چرخونه رو بچرخوانید تا انشاالله برنده بشید.
  • مدت زمان استفاده از کد تخفیف خرید محصولات توسط گردونه 1 ساعت میباشد.